15.12.13 Poznań – relacja – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy

IMG_8101

15. grudnia o godz.12.30, w kościele Bożego Ciała, zgodnie z informacją jaką przekazała Kuria Archidiecezjalna Czcigodnym Księżom Proboszczom, z błogosławieństwem Arcypasterza, uczestnicy Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę wzięli udział w kolejnej Mszy Świętej za Ojczyznę  w intencji: „O Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii i wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu”. Po uroczystej Mszy Świętej wyruszyliśmy w Pokutnym Marszu Różańcowym ulicami naszego wspaniałego miasta, stolicy Wielkopolski, w którym siedzibę miało pierwsze polskie biskupstwo.

galeria zdjęć: https://plus.google.com/photos/117971537041850322858/albums/5958760025717163153

Wraz z nami obecni byli Pan Kazimierz Józef Węgrzyn,  który modlił się czytając swoje poezje poświęcone kolejnym Tajemnicom Różańca Świętego, oraz Pan Maciej Wróblewski, który śpiewał pieśni religijne i patriotyczne. Na stałe już dołączyli do nas przedstawiciele Towarzystwa Gimnastycznego „SOKÓŁ” którzy kroczyli dumnie ze sztandarami z napisem „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Na zakończenie Mszy Świętej poeta  Pan K. J. Węgrzyn odczytał piękny wiersz, który był wyrazem czci dla Pana Jezusa i tego Kościoła, w którym miał miejsce cud Trzech Najświętszych Hostii a muzyk Pan Maciej Wróblewski zaśpiewał Bogurodzicę. Mury kościoła drżały od siły jego głosu a ludzie ocierali z policzków łzy. Potem wyruszyliśmy stałą trasą kłaniając się Panu Jezusowi  w Najświętszym Sakramencie przed Kościołem Farnym i Krwi Pana Jezusa. Tym razem poszliśmy dalej, do kościoła Jezuitów pw. Najświętszego Serca Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia. Tutaj znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej koronowany w 1968r. przez bpa Antoniego Baraniaka. Odmówiliśmy modlitwę do św. Andrzeja Boboli i św. Stanisława Kostki .Jest to jedno z najstarszych miejsc  sakralnych po lewej stronie Warty ufundowany przez księcia Bolesława Krzywoustego .*/

Ojciec Florian Pełka Jezuita, posługujący tutaj w latach 2006-2011, przekazał nam 150 książeczek z Tajemnicami Różańcowymi swojego autorstwa. Życzeniem Jego było by trafiły do osób modlących się na Różańcu. Przed obrazem Matki Bożej Różańcowej odmówiliśmy dziesiątkę Różańca i śpiewając Pieśń Konfederatów Barskich wyruszyliśmy dalej kierując się miedzy innymi przez poznański Stary Rynek, na którym było wielu gości przybyłych na pokaz rzeźby w lodzie.

Na koniec w Sanktuarium Maryjnym na Wzgórzu Przemysła Ojciec Gwardian z zakonu Ojców Franciszkanów  pobłogosławił nas i podziękował za dawane świadectwo.

Następny nasz Marsz Pokutny odbędzie się 19. stycznia. Przyjdźcie i zaproście innych tak  by było nas coraz więcej.

 

——————————————————————————————————

*/  Dawny kościół dominikanów należy do najstarszych świątyń w mieście. Jeszcze zanim Poznań otrzymał prawa miejskie, na terenie osady św. Gotarda, książęta Przemysł I i Bolesław Pobożny w 1244 r. ufundowali klasztor dla sprowadzonych tu wcześniej dominikanów. Z tego pierwszego okresu budowy pochodzą mury nawy oraz portal z profilowanej cegły. Barokowe sklepienia i dekoracje pochodzą z okresu przebudowy prowadzonej przez Jana Catenazziego na przełomie XVII i XVIII w. Z tego okresu pochodzi również dobudowana barokowa wieża.

Niemal od początku istnienia z kościołem dominikanów związany jest kult Matki Boskiej Różańcowej. Pod koniec XV w. powstało przy kościele jedno z najstarszych w Europie bractw różańcowych. Z jego inicjatywy wybudowano kaplicę i umieszczono tam obraz Maryi Panny (obecny został namalowany w 1631 roku z fundacji Jakuba Sztyplera). Do sanktuarium przybywały liczne pielgrzymki, a wokół obrazu pojawiały się wota. Z tego okresu pochodzą cenne XVII-wieczne srebrne plakiety przedstawiające 15 tajemnic różańcowych. Okres świetności sanktuarium trwał aż do potopu szwedzkiego (1655–1660). W okresie zaborów klasztor uległ kasacie, zabudowania klasztorne rozebrano, a jego majątek został rozproszony. Wspomniane srebrne plakiety w połowie XIX stulecia zostały wykupione przez Tytusa Działyńskiego. Został z nich wykonany ołtarz, przy którym odprawiono Mszę świętą w czasie zaprzysiężenia wojska polskiego w czasie Powstania Wielkopolskiego (1918–1919). Obecnie ołtarz ten można zobaczyć w zamku w Kórniku.

Od 1920 r. klasztor przejęli jezuici, którzy po II wojnie światowej (1939–1945) podjęli uwieńczone sukcesem starania o odszkodowanie za zrabowane przez hitlerowców korony maryjne. Rekoronacji obrazu dokonał metropolita poznański Antoni Baraniak 12 października 1968 r.

W Kaplicy Matki Boskiej Różańcowej znajduje się również spiżowa płyta nagrobna Feliksa Paniewskiego, wykonana około 1500 r. w norymberskim warsztacie Piotra Vischera. Została ona w czasie II wojny światowej wywieziona przez Niemców i przez lata uchodziła za bezpowrotnie straconą, podobnie jak płyty Górków z poznańskiej katedry. Odnaleziono ją „niespodziewanie” w petersburskim Ermitażu. Wśród wyposażenia kościoła na uwagę zasługują również manierystyczne zaplecki stalli wykonane w 1 połowie XVII w. przez Krzysztofa Redella. Przedstawiają one sceny z życia św. św. Jacka i Dominika.

W jednym z ołtarzy bocznych umieszczono obraz Matki Boskiej borgiaszowej. Jest to kopia obrazu Matki Boskiej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, namalowana na polecenie Franciszka Borgiasza.

W dawnym kościele dominikanów bierze również początek pierwszy znany w Polsce Cud Eucharystyczny – cud Trzech Najświętszych Hostii.

Po konsekracji, jaka miała miejsce podczas Mszy Świętej w tym właśnie kościele w roku 1399., Hostie zostały haniebnie wykradzione, później poddane potwornej profanacji a na skutek cudownej interwencji Nieba ocalone i jako Najświętsze Trzy Hostie do dziś czczone w kościele Bożego Ciała, zbudowanego właśnie z tego powodu i nawiązującego swą nazwą do kultu jakim Najświętszy Sakrament zawsze był otoczony w naszej Ojczyźnie i Kościele katolickim.

 

Share

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share
Share