Atak mediów na Ks. prof. Tadeusza Guza – publikujemy pełny materiał filmowy!

25.03.2020 - Rozmowy niedokończone: Zwiastowanie Pańskie – cud przychodzącego Boga
„Moja sugestia […] – czymś elementarnym i absolutnie koniecznym  jest umożliwienie wszystkim Polakom będącym w stanie łaski uświęcającej dostęp do sakramentów […] Zwycięstwo Polski nad tym patogenem przyjdzie – tak jak w czasach Mieszka I, w czasach walki z wirusem krzyżackim, tak jak pod Wiedniem, jak podczas bitwy bolszewickiej[…] w czasach PRL to zwycięstwo przyszło od Pana Boga… Nasi poprzednicy byli tego świadomi! […] Tylko On jest niezwyciężony. […]”
 
Szanując przepisy prawa, Państwo powinno – w zgodzie z Konkordatem – zapewnić wiernym permanentne uczestnictwo w sakramentach. Ważne jest realne przyjmowanie sakramentów świętych. – mówił Ksiądz Profesor.
 
„Kapłan ma po pierwsze konsekrowane dłonie, kapłan – po drugie – jako jedyna osoba w zgromadzeniu liturgicznym ma umywane dłonie przy lavabo, czyli przy ofiarowaniu darów dla Boga przez naród wierzący. Kapłan ma nie tylko umyte ręce w sensie, jakiego oczekuje pan minister zdrowia, jak również kapłan ma umyte ręce w sensie nadprzyrodzonym, czyli łaski. A zatem – żadne udzielanie komunii św. do ust nie zagraża ani jednemu Polakowi, obywateli RP roznoszeniem jakichkolwiek wirusów, bo jest to akt święty” 

Duszpasterze powinni być do dyspozycji swoich parafian i służyć udzielaniem Komunii św. także poza Mszą św., jeżeli wierni o to proszą. Dotyczy to także prośby o spowiedź – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Hierarcha przypomina, że w czasie wielkiego zagrożenia i niepewności człowiek w szczególny sposób potrzebuje łaski Bożej, którą otrzymujemy, przyjmując sakramenty święte. Jak podkreśla „sakrament pokuty uzdrawia naszą duszę, a jednocześnie dodaje nam odwagi, mocy, siły do przezwyciężania trudności”. Podobnie jest z Eucharystią.

– Eucharystia także jest sakramentem, który nas uzdrawia, uzdrawia nasze dusze i ciała. Tym bardziej w trudnych sytuacjach potrzebujemy sakramentów, potrzebujemy mocy Bożej, bo sami z siebie jesteśmy słabi, zalęknieni. Potrzebujemy łaski Bożej, która nas przeprowadzi przez ten groźny czas – akcentuje przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Bp Adam Bałabuch wskazuje również, że „każdy biskup na terenie swojej diecezji wydaje zgodnie ze swoim rozeznaniem wskazania dla duszpasterzy, jak w obecnej sytuacji służyć wiernym”.

– Jako duszpasterze nie możemy bowiem opuścić wiernych w tak szczególnej dla nas sytuacji. Bardzo ważne jest, aby wierni mogli uczestniczyć w Eucharystii czy korzystać z sakramentu pokuty, ale oczywiście z zachowaniem obowiązującego prawa i ogólnie przyjętych już wymogów ochronnych i sanitarnych – podsumowuje hierarcha.

Źródło: naszdziennik.pl

Share
Share
Share