3 Maja jesteśmy na Jasnej Górze by wraz z biskupami dokonać aktu zawierzenia Polski – w tym roku nie organizujemy Pielgrzymki Patriotów!

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-10089

Polska zawierzy się Maryi

Oddania Maryi Królowej Polski w wieczystą, macierzyńską niewolę miłości wszystkich dzieci Bożych ochrzczonego Narodu i wszystkiego, co Polskę stanowi, dokona Episkopat Polski. Uroczystość, która odbędzie się 3 maja br. na Jasnej Górze, wpisuje się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski.
Akt zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski zostanie odczytany na Jasnej Górze w czasie uroczystej Mszy św. o godz. 11.00, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. „Oddając się dzisiaj Tobie, Bogurodzico i nasza Matko, jesteśmy pewni, że w ten sposób jak najlepiej zabezpieczymy całą naszą chrześcijańską, osobistą i narodową przyszłość”, czytamy w tekście Aktu zawierzenia.

– Akt zawierzenia Matce Bożej Episkopatu w jedności z Kościołem w Polsce i z Polonią to kolejny ważny moment obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Uroczystości odbywały się już w Gnieźnie i Poznaniu, czyli na ziemiach, które były bezpośrednio związane z Chrztem Polski. Jasna Góra jest duchową stolicą naszego Narodu, dlatego nie sposób sobie wyobrazić, byśmy również i tam nie dziękowali Bogu za dar Chrztu – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP. Zwraca jednocześnie uwagę, że tegoroczne obchody uroczystości ku czci Maryi Królowej Polski to także nawiązanie do 50. rocznicy milenijnego Aktu oddania Matce Bożej.

Program na lata

Dlatego w tekście obecnego Aktu zawierzenia podkreślone jest, że „program duchowej odnowy Polaków, wyrażony w Jasnogórskich Ślubach Narodu i milenijnym Akcie oddania w niewolę miłości, pozostaje nadal aktualny”. – Historia Kościoła, a zwłaszcza historia Kościoła w Polsce pokazuje, jak bardzo skuteczne jest zawierzenie Matce Bożej, gdy doświadczaliśmy na przestrzeni wieków opieki Matki Bożej – zwraca uwagę o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv z UKSW w Warszawie. Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego wskazuje, że zwłaszcza ostatnie akty zawierzenia z 1946 r. ks. kard. Augusta Hlonda i Akt Millenijny ustrzegły nas, Kościół przed zniszczeniem.

Tegoroczny Akt zawierzenia nawiązuje do przymierza chrzcielnego z Bogiem i ma dwa aspekty. Z jednej strony błagamy Pana Boga przez Maryję o opiekę nad Kościołem i Ojczyną. – Dzisiaj, gdy stajemy wobec nowych wyzwań, wielu niebezpieczeństw, jawnych i ukrytych ataków na Kościół ze strony środowisk lewicowych czy masonerii; gdy mamy zagrożenie islamem; gdy grozi nam ateizm praktyczny, zwracamy się do Matki i Królowej, żeby Ją prosić o pomoc i ratunek – podkreśla o. prof. Bartosik. – Z drugiej strony w Akcie zawierzenia obecne są nasze wyraźne zobowiązania – wskazuje. Jakie?

Nasze zobowiązania

Chodzi o otwarcie na światło wiary, kształtowanie dojrzałych wspólnot kościelnych, naszych rodzin, stowarzyszeń i parafii. „Pragniemy głosić Ewangelię przez przykład życia zakorzenionego w Chrystusie i przeżywanego w codzienności, przez zaangażowanie w pracę, kulturę, sztukę i naukę, przez wypełnianie obowiązków rodzinnych, społecznych, ekonomicznych i politycznych”, czytamy w Akcie zawierzenia. Jest też zobowiązanie do przebaczenia naszym winowajcom, aby stać się budowniczymi pokoju w Ojczyźnie i świecie. „Oddani Tobie w niewolę pragniemy czynić w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym nie wolę własną, ale wolę Twoją i Twojego Syna, która jest samą miłością”, czytamy.

Złożenie Aktu zawierzenia dokona się 3 maja br. na Jasnej Górze w czasie głównej Mszy św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Same uroczystości zainaugurowane zostaną już 1 maja Mszą św. o godz. 17.00, której będzie przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski (dokładny program na stronie: www.jasnagora.com).

za: Nasz Dziennik, 22 kwietnia AD 2016, str. 9

Share
Share
Share