Aktualna lista Świętej Ligii Narodów – krajów, w których katolicy 7 października modlić się będą na Różańcu Świętym za swoje Ojczyzny o ocalenie życia i wiary!

Ameryka Północna i Południowa
USA, KANADA, MEKSYK, PANAMA, BRAZYLIA, ARGENTYNA
Europa
WIELKA BRYTANIA, IRLANDIA, FRANCJA, BELGIA, POLSKA, WŁOCHY, DANIA. RUMUNIA, NIEMCY, HISZPANIA, PORTUGALIA
Bliski Wschód
CYPR, LIBAN, SYRIA, ZIEMIA ŚWIĘTA, JORDAN, IRAK, EGIPT
Azja
INDIE, FILIPINY, ARMENIA, AUSTRALIA, NEWA ZELANDIA
Afryka
ZIMBABWE, NIGERIA
Share

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska dołącza do międzynarodowej modlitwy różańcowej za Ojczyzny

http://szczecin.kuria.pl/aktualnosci/Modlitwa-rozancowa-za-Ojczyzne-w-100-rocznice-odzyskania-Niepodleglosci_3505

Modlitwa różańcowa za Ojczyznę w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

Zachęcamy do włączenia się w Wielką Modlitwę Różańcową za Ojczyznę w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Modlitwa trwa od 15 sierpnia do 7 października 2018 r. Z różańcem w ręku módlmy się o obfitość Bożego Ducha oraz wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i zachowanie wiary w kolejnych pokoleniach Narodu Polskiego.

W odpowiedzi na pytania i prośby wiernych dotyczące modlitwy różańcowej w intencji Ojczyzny, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga postanawia, że nasza Archidiecezja włącza się w dzieło modlitwy różańcowej za Ojczyznę w dniach od 15 sierpnia (Uroczystość Wniebowzięcia NMP) do 7 października br. (Święto Matki Bożej Różańcowej) – 54 dni, jak w Nowennie Pompejańskiej i zachęca jednocześnie kapłanów oraz wiernych, we wszystkich parafiach i wspólnotach, do włączenia się we wspomnianą inicjatywę modlitewną. Modlitwa ta może być przeżywana w formie indywidualnej (nawet jedna tajemnica różańca dziennie za Ojczyznę), prywatnie oraz w rodzinach, a przede wszystkim publicznie w formie wspólnotowej, w kościołach lub kaplicach.

Zwieńczenie tej modlitwy nastąpi w niedzielę, 7 października br., we wszystkich kościołach Archidiecezji. Ksiądz Arcybiskup Metropolita zaleca, aby w tym dniu we wszystkich kościołach, przez cały dzień, poza Mszami Świętymi, był odmawiany różaniec w intencji Ojczyzny, a ponadto, aby w parafiach nadgranicznych, które rok temu organizowały modlitwy na granicach Polski w ramach akcji „Różaniec do Granic”, odbyła się modlitwa różańcowa w takiej formie jak podczas akcji „Różaniec do Granic” we wszystkich punktach lub przynajmniej w jednym na terenie każdej parafii nadgranicznej. Ponadto w dniu 7 października mogą być odprawione także dodatkowe Msze Święte w intencji Ojczyzny przez przyczynę Matki Bożej Różańcowej.

Niech wspomniane 54 dni modlitwy różańcowej w intencji Ojczyzny organizowane we wszystkich parafiach, będą świadectwem wiary i zatroskania o Ojczyznę w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, w środowiskach, w których żyjemy, pracujemy i uświęcamy się.
Do tej inicjatywy 54 dni modlitwy różańcowej za Ojczyznę dołączyli katolicy m.in.: z Irlandii, USA, Indii, Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Nigerii, Wielkiej Brytanii, Panamy i Libanu. W każdym z tych krajów 7 października nastąpi również publiczne wyjście z modlitwą różańcową za Ojczyznę.

 

Share

Kolejne kraje włączają się do światowej Krucjaty Różańcowej za Ojczyzny.

Plakat międzynarodowej modlitwy różańcowej za nasze Ojczyzny (duża rozdzielczość)

Plakat międzynarodowej modlitwy różańcowej za nasze Ojczyzny (mała rozdzielczość)

 

Inicjatywa modlitwy różańcowej za Ojczyznę w okresie od 15.08 do 7.10.2018, 

W ostatnich tygodniach w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii oraz Nowej Zelandii powstała – wzorem Polski – inicjatywa by w każdym z tych krajów wierni podjęli różańcową modlitwę w obronie katolickiej wiary i ocalenia swych Ojczyzn. W ostatnich dniach dołączyły Dania, Indie, Panama, Liban, Nigeria, Zimbabwe, Włochy oraz Meksyk. Spływają kolejne powiadomienia. Organizatorzy tej Światowej Krucjaty Różańcowej za Ojczyzny łączą się w inicjatywie Świętej Ligi Narodów.

Więcej informacji na stronie internetowej:  HolyLeagueOfNations.com

Ten Różaniec Święty za Ojczyznę będzie polegał na dwóch etapach:

1.    54. dniowej codziennej modlitwie różańcowej za Ojczyznę trwającej od 15.08 (Wniebowzięcie NMP) do 7.10 (Matki Bożej Różańcowej).

Dla wiernych modlących się indywidualnie (czy wspólnie w rodzinach), byłby to minimum jeden dziesiątek różańca odmawiany codziennie w tym okresie z intencją Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę:

„Z Maryją Królową Polski modlimy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu”.

W parafiach byłaby to modlitwa za Ojczyznę (z tą samą jak wyżej intencją) cząstką różańca przed jedną Mszą Świętą, (która to miałaby być Msza Święta zadecyduje proboszcz) lub minimum 1 dziesiątek różańca przed każdą Mszą Świętą.

W Polsce będzie to realizowanie postulatu Sługi Bożego Augusta kard. Hlonda i Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego o konieczności  codziennej modlitwy różańcowej za Ojczyznę przed Mszą Świętą w każdej polskiej parafii.

„Polska nie powinna chcieć stać się narodem modnym, bo moda postępowa to fałsz i obłuda w stosunku do Boga. Codziennie, we wszystkich kościołach ma być odmawiany różaniec za Ojczyznę. Jedyna broń, której Polska używając, odniesie zwycięstwo, jest różaniec. On tylko uratuje Polskę od tych strasznych chwil, jakimi inne narody będą karane za swą niewierność wobec Boga”(Dzienniki, Sługi Bożego Augusta Hlonda)

 „Niech cała diecezja /…/ rozbrzmiewa modlitwą różańcową. Z niej czerpiemy odnowę i siłę ducha, pokój i harmonię w rodzinie i w otoczeniu. /…/ Niech wspólnie z nami, z duchowieństwem i ze świętym Ludem Bożym stanie się armią modlitewną, tarczą i puklerzem w walce, hymnem pochwalnym Boga, /…/”  (List pasterski o codziennym odmawianiu Różańca Świętego, 15.08.1947 r. [fragm.], sł. Boży Stefan Wyszyński)

2.    W ostatnim dniu, a wiec 7 października, w każdej parafii w Polsce Msza Święta za Ojczyznę a po niej (w tej samej intencji jak wyżej) procesja różańcowa ulicami naszych miejscowości.

W Polsce będzie to z jednej strony zrealizowanie zeszłorocznego postanowienia I Ogólnopolskiego Kongresu Różańcowego z Jasnej Góry o organizacji parafialnych procesji różańcowych w dniu 7 października a z drugiej strony będzie to doskonałe zawierzenie losów naszej Ojczyzny w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę  niepodległości.

W każdym z innych krajów modlitwa różańcowa za ich Ojczyzny przyjmie formę manifestacji wiary w sferze publicznej. W niektórych krajach – co wynika już z deklaracji organizatorów z tych krajów –  będzie to u nich miało formę „Różańca do granic” (lub „Różańca do wybrzeży”, gdy chodzi o wyspy takie jak np. Irlandia).

Maria Vincit!

Sekretariat Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę
Jadwiga Lepieszo
505075818

sekretariat@krucjatarozancowazaojczyzne.pl

 

Share

Od 15.08 do 7.10 w wielu krajach katolicy podejmą modlitwę różańcową za swoje ojczyzny. Międzynarodowy Rożaniec Święty za Ojczynę

 
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę  zaprasza do wspólnej międzynarodowej inicjatywy (do której przystępują już wierni katolicy m.in. w USA, Australii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech) codziennego Różańca Świętego za Ojczyznę od 15 sierpnia (Wniebowzięcie Matki Boskiej) do 7 października (Matki Boskiej Różańcowej).
W Polsce w ostatnim dniu  inicjatywy będą Msze Święte za Ojczyznę i publiczny różaniec ulicami naszych miejscowości, jako wypełnienie postanowienia zeszłorocznego Kongresu Różańcowego z Jasnej Góry.
ZAPRASZAMY!
Share

29 kwietnia Różaniec Święty wzdłuż wybrzeży Wielkiej Brytanii o ocalenie życia i wiary!

https://m.facebook.com/rosaryonthecoast/   Facebook link

https://youtu.be/nSEyyld-Qt0  Youtube video link for those who do not have Facebook to watch the video.

Rosary on the Coast for Faith, Life & Peace in the British Isles

Rosary on the Coast is an initiative of the Lay Faithful across the British Isles inviting the faithful of our nations, with the support of our clergy and Bishops, to a Day of Prayer for Faith, Life and Peace which will surely be pleasing to the Holy Spirit, and to Our Blessed Mother. I am delighted to say that the Rectors of our two National Marian Shrines (Walsingham & Our Lady of the Taper) in England and Wales have given Rosary on the Coast their full backing and encouragement.

Now that the Facebook Page is Live for Rosary on the Coast and we have the Logo I present to you the Briefing Document for Rosary on the Coast for Faith, Life and Peace in the British Isles to take place on Sunday April 29th 2018 at 3pm.

The Sancta Familia Media in Scotland have done a stunning job re the Facebook and thousands are already responding.

The video with the „Rallying Call to Prayer” is powerful –  Listen in!

Thank you so very much Bishop John Keenan of the Diocese of Paisley – people so greatly appreciate this.

https://m.facebook.com/rosaryonthecoast/   Facebook link

https://youtu.be/nSEyyld-Qt0  Youtube video link for those who do not have Facebook to watch the video.

Share

18.03.18 – IRLANDIA – Różaniec święty o ocalenie życia i wiary! Uroczyste przyjęcie Jezusa Chrystusa jako Króla Irlandii!

Dia dhuit,

The Supreme Court’s decision that the unborn baby is not a child in constitutional law and that the only right he or she has in Ireland is the right to life in the 8th Amendment is incorrect at every level. It is an urgent call for heroic sacrifice and prayer both private and public.

Please find the Prayer Sheet for the Rosary at the Mass Rocks for Life and Faith here.

The following is a note about the importance of coming together at the places where our ancestors…. saints and holy souls prayed and sacrificed to pass on the faith to future generations.

In Ireland, North and South we are in a life and death struggle to protect life and preserve faith. Although this struggle has obvious political, social and especially philosophical dimensions, it is first and foremost a spiritual battle. „For our wrestling is not against flesh and blood; but against principalities and power, against the rulers of the world of this darkness, against the spirits of wickedness in the high places.” (Ephesians 6:12)

Bearing this in mind, a lot of preparation has gone into the prayer sheet for the day.  We invoke the assistance of St Patrick and all the Irish saints and Holy Souls.  In Sacred Scripture we see the importance of placing our holy ancestors in faith before God, when asking for a great and undeserved Grace from Him.

Exodus 32:1-20  While Moses was on Mount Sinai receiving the 10 Commandments, the Israelites turned to idolatry.

Then the Lord spoke to Moses, ‘Go down now, because your people whom you brought out of Egypt have apostatised. They have been quick to leave the way I marked out for them; they have made themselves a calf of molten metal and have worshipped it and offered it sacrifice. “Here is your God, Israel,” they have cried “who brought you up from the land of Egypt!”’ the Lord said to Moses, ‘I can see how headstrong these people are! Leave me, now, my wrath shall blaze out against them and devour them; of you, however, I will make a great nation.’

  But Moses pleaded with the Lord his God. ‘Lord,’ he said ‘why should your wrath blaze out against this people of yours whom you brought out of the land of Egypt with arm outstretched and mighty hand? Why let the Egyptians say, “Ah, it was in treachery that he brought them out, to do them to death in the mountains and wipe them off the face of the earth”? Leave your burning wrath; relent and do not bring this disaster on your people. Remember Abraham, Isaac and Jacob, your servants to whom by your own self you swore and made this promise: I will make your offspring as many as the stars of heaven, and all this land which I promised I will give to your descendants, and it shall be their heritage for ever.’ So the Lord relented and did not bring on his people the disaster he had threatened.” Another example is Daniel 3:25, 34-43  

Another aspect of the prayer programme is the renewal of Ireland’s consecration to the Sacred Heart.  March 18th, Passion Sunday is the 145th anniversary of Ireland’s solemn consecration.

The programme includes an acceptance of Jesus as King of Ireland. For this we use the formula given to Rozalia Celak in an apparition approved by the Polish bishops. Rozalia will be beatified this year. Our Lord promised to spare Poland from the devastation of WWII if the consecration was made. It was not. However on the Feast of Christ the King 2016 the bishops of Poland with the country’s president made the solemn consecration declaring „Jesus King of Poland”.

Please come to one of the many prayer location and pray with us at 2:30pm, Sunday March 18. If you cannot get to a location please join us wherever you are.

In the Name of the Most Holy Trinity, through the intercession of Ireland’s saints, holy souls, the angels, Our Lady, St Joseph, Jesus King of Ireland will grant the great miracle of Life and Faith.

For more details or to sign up a location visit www.coastalrosaryireland.ie

Share

26 listopada Różaniec Święty za życie i wiarę Irlandii – Różaniec u wybrzeży, Święto Chrystusa Króla

Dia dhuit,

 Please find attached the 1st List of Confirmed Locations for the Rosary on the Coasts for Life and Faith, Feast of Christ the King, Sunday November 26th at 2:30pm.
There are more locations in the works. So if you have nominated a location and it is not in the list please touch base with us.
It is our hope that there will be a Living Rosary of groups praying around our island for the protection of Life and the preservation of Faith in Ireland. So we hope for many more locations. So if you spot a gap and want to fill it (no matter how small the praying group) please contact us.

We will be sending out an updated list of prayer locations every week as more come in.

For general information or information on specific locations contact https://www.facebook.com/Rosary-on-the-Coast-for-Life-and-Faith-388750808212828/, www.coastalrosaryireland.ie or email coastalrosaryireland@gmail.com or text/phone 0872786552.

Dia dhuit,

Please find attached the 4th List of Confirmed Locations for the Rosary on the Coasts for Life and Faith.

There are more locations in the works. So if you have nominated a location and it is not in the list please touch base with us.

It is our hope that there will be a Living Rosary of groups praying around our island for the protection of Life and the preservation of Faith in Ireland. 

We hope for many more locations. So if you spot a gap and want to fill it (no matter how small the praying group) please contact us.

We keep updating this list so check the number (1st list, 2nd list, etc) and the date to be sure you have the most complete information

If you would like to print off the attached posters, feel free to do so to spread the good news.

For general information or information on specific locations contact

Facebook

https://www.facebook.com/Rosary-on-the-Coast-for-Life-and-Faith-388750808212828/

Profile Photo

https://twibbon.com/support/rosary-on-the-coast-for-life-3

Email

coastalrosaryireland@gmail.com

Website

www.coastalrosaryireland.ie

Phone

(087) 2786552

Thank you again.

To Jesus Christ the King through the Immaculate Heart of Mary.

God Bless,

Kathy and Team

Dia idir sinn is an t-olc

CONFIRMED LOCATIONS

Location County More Info
Ballycastle Beach, Ballycastle Antrim
Cushendall beach Antrim
Kilkee beach Clare At the Bandstand
Union Hall Cork
Charles Fort, Kinsale Cork Entrance to Charles Fort
St Finbars Church, Bantry Cork
Cork City docks behind Kent train station Cork Donoughmore group
Cobh, St Colmans Cathedral Cork
Blackrock Castle Cork Green Area By Footpath
Camden Fort Crosshaven Cork Childrens Adoration Group
Dinish Bridge, Castletownbere Cork
Benone Strand, Limavady Derry left side of the strand off the little driveway
Lisfannon Derry
Lisfannon Beach, Inishowen Donegal Latin Mass at 1:15pm, Chapel of Ease, Fahan.
Malin head Donegal
Bundoran Beach Donegal
Shore Front Buncrana beside the play park Donegal Shore front,Beside the play park
Bishop Donal McKeon will attend
Burtonport Harbour Donegal by Statue of Our Lady in Car Park
Maghroarty Pier Donegal
Narin Beach Donegal
Dungloe Pier Donegal
Maghera, Newcastle, BT330AG Down Grounds of Our Lady of the Assumption Church
Warrenpoint Down Narrow-Water Keep on Newry Road outside Warrenpoint
Warrenpoint Road, Newry Down By the Rampart
Lough Gates, Omeath Road, Newry. Down
Pier in Dun Laoghaire Dublin End of East Pier Bottom Deck
Portmarnock/Malahide Dublin Paddys Hill just off coast road between Portmarnock & Malahide
Howth Head Dublin at the start of Howth head just beyond the carpark
Sanymount Beach Dublin section of beach by middle car park (of three car parks)
Colimore Harbour, Collimore Road, Dalkey, Co Dublin Dublin
Shelly Banks Car Park, Ringsend, Dublin. Dublin 3
Portrane Donabate Dublin
Clontarf Dublin Meet at St Anthony Church and walk the sea walk to Our Lady’s statue at the end of the wooden bridge
Silverstrand Beach Galway Entrance to Silverstrand Beach
Banna Strand Kerry
Ballybunion Beach Kerry
Tullaghan Beach Leitrim
Blackrock Village Louth Midway down Main St by sculpture by sea wall
Ardán Gentili, Knocknagoran, Omeath Louth
Bertra Beach, Westport Mayo
Laytown Beach, Meath Meath meet on the public beach behind the Church
Maidentower Mornington Meath Fransicans
Strandhill Beach, Sligo Sligo Meeting Point is at the Canon on the beach @ 2.15pm. Fr.Pat Lombard will be the priest in attendance.
Rosses Point Beach Sligo Meeting point is at the top of the promenade at the ‚Waiting on the Shore’ statue @ 2.15pm.
Mullaghmore Beach Sligo Meeting at the Star of the Sea Retreat Centre @ 2.15pm
Lissadell Beach Sligo Meeting at Lissadell Beach at 2.15pm
Holycross Tipperary Holycross
St Declans Church Ardmore Waterford
Tramore, Waterford Sr Mary’s House, Santa Maria, Riverstown
Courtown Beach Borough Wexford
Kilmore Quay Wexford
Curracloe beach (Raven Reserve) Wexford Polish Group all welcome
Morriscastle Strand Kilmuchridge Wexford Catholic Families Network all welcome
The Quay Wexford Town Wexford Legion of Mary, Mater Dei Praesidium
Brittas Bay Wicklow
Arklow beach Wicklow grotto at Arklow rock by Roadstone entrance
Greystones Harbour Wicklow Meeting Point is the near entrance to the Marina.

And remember if you can’t come to the coast to pray, pause at 2:30pm and join us wherever you are.

Thank you again.

To Jesus Christ the King through the Immaculate Heart of Mary.

God bless

Kathy  and Team

Dia idir sinn is an t-olc

Share
Share
Share